Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A legismertebb kvarc kristályok

A legismertebb kvarc kristályok
A kvarc egy szilikát ásványfaj, a szilícium dioxid (SiO2) egyik szerkezeti változata. Ez az ásvány a Föld kontinentális kérgének második legelterjedtebb ásványa, csak a földpátok előzik meg.

A kvarc az egyik leggyakoribb és legnépszerűbb ásvány a világon

Keletkezésében lényeges szerepet játszottak a vulkanikus folyamatok: ezen kőzeteknek lényeges alkotórésze.  A természetben számtalan helyen találkozhatunk vele: szemcséi alkotják a puszták, sivatagok, folyóvizek s részben a tengerek homokját és kavicsait, valamint a homokkövet.

Elterjedtségének köszönhetően kristályosodott formái is bőségesen fellelhetők szerte a világban.

Neve a német Quarz (kovakő), illetve másodlagosan a szemita quarc selón (kvarckő) szóból származik.

Közkedveltségét és ismertségét jól mutatja, hogy 2017-ben az év ásványa címet tudhatta magáénak.

A legjobb minőségű, legszebb kvarckristályokat ékszerbe foglalják, számos nagy divatház választékában, a klasszikus drágakövek mellett kvarcváltozatokból készült ékszer-remekműveket is találhatunk.

Cikkünkben azonban az ásványékszer készítésen túl, igyekszünk az egyes változatokat kicsit bővebben bemutatni.

Az ékszerkészítésen és faragványokon túl

Kvarcból rengeteg minden készül!  Talán nem is gondolnánk, de a kvarcüveg előállítás, az üveg- és kerámiaipar alapanyaga. Alkalmazzák még az építő- és egyéb ipari ágazatokban csiszolóanyagok, piro- és piezoelektromos tulajdonságait pedig az ultrahangkészülékek, rádióadás és órák (főleg kvarcórák) gyártása során hasznosítják. Sőt, gondoljunk csak a pár évtizeddel ezelőtt a házi gyógymódként használt kvarclámpára, amelynek búrája szintén kvarcüvegből készült.

Ezen ásványnak több, napjainkban rendkívül népszerű színvariánsa ismert, melyeket széles körben használnak ásványékszer készítés során. Lássuk ezeket is!

A hegyikristály

A hegyikristály a kvarc átlátszó, víztiszta változata. Világszerte gyakori előfordulású. Átlátszó voltát a benne található zárványok törik csak meg, ezeknek köszönhetően egyedi külső és mintázat jöhet létre benne.

A víztiszta kvarcot szokták a szegény ember gyémántjának is nevezni. Az elnevezésből sejthető, hogy ezzel utánozták a gyémántot, sőt, bizonyos változatait vele azonosnak is hitték: ilyen volt például a késő középkorban megismert máramarosi gyémánt. Ez a zömök, jóformán kettős piramis alakú ásvány csillogó kristálylapjaival valamennyire a gyémánt oktaéderes kristályaira emlékeztet. Az ilyen típusú hegyikristályokat a lelőhelyükről nevezték el, például a „mecseki gyémánt”, illetve az USA-ban a „herkimeri gyémánt” stb.

A hegyikristály a mondák szerint az ősidők óta mágikus kőnek mondott ásvány, sőt, a legerősebb mind közül, amelyből viselői akár erőt is nyerhettek. Például az ausztrál és egyes dél-amerikai bennszülött törzsek teremtésmítoszaiban minden élet eredeteként, az életben való boldogulás vezetőjeként írják le ezen ékkövet. A spirituális tanok hívői ma is nagy tisztelettel tekintenek rá, és tisztító, egyensúlyba hozó hatást tulajdonítanak neki. Úgy tartják, más ásványokat képes megtisztítani és feltölteni friss energiával. Emellett energetikailag programozható, segíti a kommunikációt és védelmet is ad.

Fizikai síkon is számos gyógyhatást tulajdonítanak neki.

Fotó: Hegyikristály Telkibányáról fotó: Tóth László, www.afoldgomb.hu

A rózsakvarc

Ezen kvarcváltozat színéről kapta a nevét, amely a halvány rózsaszíntől a rózsapirosig változhat, lelőhelytől függően. Árnyalata a kvarcban fellelhető titánium, vas illetve mangán maradványoktól függ.

A rózsakvarc nagyon elterjedt ásvány, gyakorlatilag minden földrészen bőséges kínálat létezik belőle. Hagyományosan a szerelem és a szeretet köveként ismert, de azt már kevesebben tudják, hogy a mondák szerint az Ókori Görögország mitológiájának neves szereplőjéhez, Afroditéhez kapcsolódik. A legenda szerint Afrodité, a szerelem istennője, beleszeretett Adoniszba, aki csak egy halandó ifjú volt. Árész, a hadakozás és öldöklés istene féltékenységből egy vadászat során egy vadkan alakját öltötte, és megölte Adoniszt. Ahol Adónisz vére kifolyt a földre és elszínezte a köveket, ott rózsakvarcok teremtek.

A rózsakvarc tehát a szerelem és fizikai síkon elsősorban a szív köve, azonban női kőként és szépségápolási kellékként is tekintenek rá.

Készül belőle elegáns és finom női ékszer, szépségápolási cikkek, például masszázs eszközök, valamint lakberendezési tárgyak, akár luxus mosdó vagy fürdőkád is.

Fotó: https://en.wikipedia.org/wiki/Quartz#/media/File:Quartz-159385.jpg

A füstkvarc

Ezen kvarcváltozat egy áttetsző, barnás-szürkés ásvány, amely lehet majdnem áttetsző, de akár közel átlátszatlan is. Sötétebb, füstös színét a kvarcot érő természetes radioaktív sugárzás következtében a kristály szerkezetébe került szilikontól kapta.

Különlegessége az, hogy egyike a kevés természetben előforduló barna színű ásványoknak.

Ezt a kvarcvariánst széles körben csak a közelmúltban kezdték el használni, azonban több ország kultúrájában többszáz vagy akár ezer éves múltra tekint vissza.

Az ókori birodalmakban gyakran viselték férfiak ékszerként vagy rangjelzésként, faragvány formájában.

Ismert volt a középkori Kínában, ahol vékony ásvány-lapjaiból napszemüveget készítettek.

A skót nép druida hagyománya is értékelte és használta holdszertartásaiban, és Ausztrália természeti népei például az eső hívásában is alkalmazták.

A hiedelmek szerint viselőjét és annak háza tájékát ez az ékkő megóvta a negatív történésektől és hatásoktól.

A modern ezotéria erőteljes földelő és védelmező kőként, illetve a sugárzások okozta testi tünetek enyhítőjeként tekint rá.

 

Fotó: https://consciousitems.com/blogs/crystal-guides/smoky-quartz

 

Mint a bevezetőben említettük, a kvarcok sokfélék, és most csupán háromféle variáns bemutatását végeztük el. A későbbiekben folytatjuk a kvarcok bemutatását.