Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Meditáció

Meditáció

 

A karácsonyi időszak sokunk számára stresszes és megterhelő, így ehhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani. A meditálás napjainkban nagyon divatossá vált, de sokan még mindig szkeptikusan állnak hozzá és csak forgatják a szemüket a szó hallatán. Bevallom, én is pont ilyen voltam. Azonban engem is elért ez a trend, és kíváncsi voltam, miért lett ennyire felkapott, így hát elkezdtem utánanézni.

Mára tudományos kutatások bizonyítják, hogy a meditálás csökkentheti a stresszt, javíthatja a koncentrációt és a memóriát. Az agyunkban az úgynevezett amigdala felelős a stressz, a nyugtalanság és a félelmek kialakulásáért, a kutatók pedig azt bizonyították, hogy ezeket az érzéseket rendszeres meditációval csökkenteni tudjuk, mert ennek során az agy előbb említett területén kisebb lesz a sejtsűrűség. 

De mit is jelent a rendszeres meditálás?

A legtöbben azt javasolják, hogy minden nap szánjunk erre időt. Tudom, luxusnak hangzik! Azonban fontos tudni, hogy akár 3-5 perc is nagyon sokat számít. Fogjuk ezt fel egy kis “énidő”-nek. Napi 24 órából (azaz 1440 percből) nincs 3 percünk saját magunkra? Ugye, hogy így nem is tűnik vészesnek? 

Mi a lényege?

Én úgy szoktam jellemezni, hogy egy kis szünet az agyamnak. Szerintem mindannyiunknál előfordul, hogy folyamatosan cikáznak a gondolatok a fejünkben, egyik követi a másikat, sokszor összefüggéstelenül. A ránk váró feladatok, dolgok, amikről megfeledkeztünk, a napi események - végtelen a lista. A meditáció lényege, hogy ezeket a gondolatokat, terheket letesszük pár percre. Nem oldódnak meg maguktól, de adunk az agyunknak és magunknak pár pillanatot arra, hogy egy picit megnyugodjunk, és újult erővel feltöltődve nézzünk szembe a feladatokkal. 

Hogyan vágjunk bele?

Kezdőknek azt javasolják, hogy vezetett meditációt válasszanak, ehhez számtalan hanganyag és videó elérhető a különböző platformokon. Nekem személy szerint a kristálymeditáció vált be a kezdeti időszakban, és sokszor vissza is térek hozzá. Ehhez a módszerhez hoztam egy kis útmutatást. 

A meditációhoz egy nyugodt, csendes helyet válassz magadnak és persze legyen a közeledben a választott ásványod. Végezheted a gyakorlatot ülve vagy fekve, de a lényeg, hogy kényelmes testhelyzet legyen. Kezdjük is!

Figyelj a légzésedre, ürítsd ki az elmédet. Érezd, ahogy a tüdőd megtelik levegővel. Figyelj a testedre, ahogy elnehezül, érezd, ahogy hozzáér a bőrödhöz a ruha, amiben vagy, a bútor, amin ülsz vagy fekszel. Vizsgáld a környezetet, ahol vagy, milyen hangokat hallasz? Időzz el itt egy kicsit.

Vedd kezedbe az ásványt, próbálj meg úgy tekinteni rá, mintha először látnád, még akkor is, ha már úgy ismered, mint a tenyeredet. Vizsgáld meg a színét, a formáját, nézz szét a belsejében. Ha nem átlátszó, képzeld el, milyen lehet belülről. Milyen hangulatot érzel? Milyen energiákat?

Ha elidőztél ezen, figyeld meg újra a külsejét, az alakját, a tapintását. Engedd, hogy ez a friss, békés energia átjárja a napodat!

Ugye, milyen gyorsan eltelt ez a pár perc? És közben nem is gondoltál arra, milyen ajándékokat kell még beszerezned, vagy holnap milyen munkahelyi teendőid lesznek.

Minden nap szánj egy kis időt magadra!